czy szkoła jest potrzebna?

Czy szkoła jest potrzebna, aby osiągnąć sukces?

Wiele młodych osób zadaje sobie pytanie, czy szkoła jest potrzebna, aby żyć dostatnio i być wolnym finansowo? Czy muszę uczyć się tych przedmiotów, które sprawiają mi tak wielki ból? W tym artykule postaramy się przedstawić nasze stanowisko w tej sprawie, z punktu widzenia uczniów szkoły średniej i wyższej.

Zacznijmy od moich przeżyć związanych ze szkołą. Jak wspominałem w poprzednich postach, zawsze byłem wielkim przeciwnikiem polskiego systemu edukacji. Lekcje w szkole zawsze wydawały mi się nudne, a większość z nich nie była w ogóle przydatna w życiu. Z tego też powodu każdy rok szkolny kończyłem z frekwencją poniżej 30%, co ostatecznie wiązało się z pisaniem egzaminów klasyfikacyjnych. Nie oznacza to jednak, że całkowicie „olewałem” szkołę.

Prawie każdy rok szkolny kończyłem ze świadectwem z wyróżnieniem. Powiecie – niemożliwe. A jednak! Czas spędzony poza szkołą starałem się wykorzystywać rozwojowo. W taki sposób dałem radę opanować materiał szkolny, a dodatkowo opanować kilka języków programowania w stopniu pozwalającym na postawienie pierwszego serwera gry Metin2 już w wieku 13 lat. W wieku 17 lat pracowałem już nad swoją firmą BestWWW zajmującą się projektowaniem stron internetowych, aby kilka miesięcy po ukończeniu pełnoletności rozpocząć własną działalność gospodarczą.

To jest za piękne – co z konsekwencjami?

Oczywiście, nie obyło się bez konsekwencji. Każde wybicie się z tłumu, każda droga poza systemem wiąże się z negatywnymi opiniami innych osób. W moim przypadku nie było inaczej. Spadł na mnie liczny „hejt” ze strony rówieśników, który ja konsekwentnie ignorowałem. Również nauczyciele nie byli zadowoleni z powodu moich nieobecności. Ciągle spotykałem się z próbami utrudniania zaliczenia przedmiotu, brakiem możliwości popraw czy obniżaniem ocen. Przecież szkoła jest najważniejsza! Otóż nie.

Przecież ciągle się uczysz – co za hipokryzja! Jednak szkoła jest potrzebna?

Otóż to. Ciągle się uczę. Co ciekawe – na studiach mam frekwencję bliską 100%! Więc skąd ta zmiana? Moim zdaniem szkoła podstawowa oraz średnia to maszyny do tworzenia ludzi napędzających system, pracujących na etacie za pensję dużo poniżej średniej krajowej. Niestety, nawet będąc na kierunku w technikum, który Cię interesuje (jak w moim przypadku informatyka), nie nauczysz się dosłownie NICZEGO przydatnego. Zakres materiału jaki oferuje technikum, w połączeniu z naszym przestarzałym systemem nauczania jest niczym, w porównaniu do tego co potrzebujesz, aby osiągnąć sukces. Zapewniam Cię, że cały materiał technikum jesteś w stanie opanować w max 3 tygodnie! W przyszłych wpisach na naszym blogu przedstawię Ci sposoby jak to zrobić.

Więc z czego wynika ta moja zmiana na studiach? Otóż studia to najlepszy moment do rozwoju w życiu człowieka. Wiele nowych znajomości z branży, wiele kontaktów z ludźmi, którzy już posiadają własne działalności, a co za tym idzie – mogą być Twoimi potencjalnymi klientami. Z tego powodu warto wybrać się na studia. To również najlepszy czas na rozwinięcie swojego biznesu, który może osiągnąć sukces.

Przejdźmy do sedna – czy szkoła jest potrzebna, aby osiągnąć sukces?

Reasumując, czy moim zdaniem szkoła jest potrzebna, aby osiągnąć sukces? Niestety tak. Niestety, gdyż zdaję sobie sprawę z jakości naszego sukcesu nauczania oraz jak ciężki jest to okres, który musimy przejść. Z drugiej strony, czy traktowałbyś w biznesie poważnie człowieka, który nie skończył nawet podstawówki? Warto poświęcić się chociaż w małym stopniu, aby dojść do etapu szkoły wyższej. Dzięki naszym przyszłym poradnikom dowiesz się jak poświęcać mało czasu na naukę w szkole średniej, bądź podstawowej, a osiągać dobre wyniki. Pomoże Ci to w posiadaniu więcej czasu na samodoskonalenie i rozwijanie umiejętności, które pomogą Ci zbudować własny biznes!

Stanowisko Krystiana.

Zadzwonił do mnie Emil i powiedział, że planuje napisać post o tym, czy szkoła jest potrzebna w życiu człowieka, który chce osiągnąć sukces. Uczę się już kilkanaście lat, więc stwierdziłem, że dodam coś od siebie. Uczęszczam do 2 klasy technikum na profilu „logistyk”. Dlaczego technikum? Dlaczego logistyk? Zawsze staram się myśleć przyszłościowo i w miarę możliwości się zabezpieczyć.

Pod koniec 3 klasy gimnazjum bardzo długo zastanawiałem się, czy wybrać technikum, czy może LO. Korzyści z uczęszczania do liceum są takie, że uczymy się 3 lata i możemy szybciej zacząć się edukować i działać w tematyce biznesu, ale nie mamy żadnego zawodu i musimy się wybrać na studia, które pochłoną sporą część czasu, lecz również dają nam nowe możliwości.

Dlaczego technikum?

Technikum wydawało mi się najlepszą opcja, ponieważ już wtedy widziałem, że szkoła nie jest dla mnie i jest możliwość, że jednak nie wybiorę się na studia. Kolejna korzyść to posiadanie zawodu po ukończeniu szkoły, w którym mogę pracować i ewentualnie się uczyć na studiach. Dlaczego logistyk? Po części nie zależało to ode mnie. I tu właśnie występuje pierwszy przykład luki w polskim systemie.

Luki w polskim szkolnictwie.

Interesował mnie kierunek marketingu, zarządzania, ewidentnie jakiś inny, skierowany pod przyszłe życie biznesowe. Rozglądałem się po ofertach różnych szkół nawet z odległych miast, ale nic sensownego nie znalazłem. Więc wybór padł na kierunek mechatronik, bądź właśnie logistyka. Logistyk był bliższy moim oczekiwaniom, więc wybrałem ten kierunek o profilu mundurowym, aby mieć kolejny zawód 😉

Niestety nie spodobało mi się życie w internacie i pozostałem przy zwykłym logistyku z klasą mundurową. Nie rozumiem, dlaczego w moim mieście są trzy szkoły i w każdej jest ten sam kierunek? Ludzie niemogący pozwolić sobie na życie w innym większym mieście wybierają to, co jest, nie zawsze jest to ich wymarzony zawód. Kolejna sprawa to lekcje, które wiemy, z nic nie wnoszą do naszego życia oprócz ocen w dzienniku.

Jak działa system?

W mojej szkolę, są też klasy branżowe (zawodówka). Te klasy moim zdaniem to idealny przykład na to, czego uczy nas system. System nie chce, abyśmy żyli tak jak uczymy na tym blogu, aby pieniądze pracowały dla nas. System uczy nas, abyśmy my pracowali na pieniądze. Wymuszają na nas, aby już od 16 roku życia (od 16 roku życia musimy chodzić na praktyki i pracować za małe pieniądze) wpadać w nałóg pracowania. Dlatego też, według systemu szkoła jest potrzebna. Druga sprawa to wynagrodzenie. Za każdą dobrą rzecz, która wykonaliśmy, czy to dotrzymanie naszego postanowienia, czy np. pójście spać o 22, powinniśmy odpowiednio się wynagrodzić, a w tej sytuacji państwo daje nam takie pieniądze, że ledwo starcza na bilet miesięczny.

System chce sobie wychować ludzi, którzy myślą tak jak chce państwo. Im więcej osób nie wie jak robić pieniądze, tym więcej rząd zarabia na takich ludziach i łatwo może nimi manipulować, bo są uwięzieni. Nie mogą przecież rzucić pracy. Kto im opłaci wtedy rachunki? Więc jak można się uczyć o pieniądzach? Wystarczy się do nas odezwać. Pokażemy odpowiednie książki. Udostępnimy poradniki online. Chętnie sami pomożemy jak do tego dojść. Tyle z mojej strony. Miejcie otwarte głowy i nie kroczcie za innymi, idźcie własną drogą.

Emil & Krystian.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *